Історія клубу

Історичне коріння розвитку альпінізму на півдні України сягає далекого 1890 р., коли в Одесі було засновано Кримське гірське товариство (Кримсько-Кавказький Гірський клуб).
У 1936р. діяльність любителів гір відроджується. З ініціативи Олександра Володимировича Блещунова створюється перша Одеська секція альпінізму.
У 1958 році організовується секція альпінізму при ДЗГ під керівництвом Лівшиця Віктора Яковича, почесного майстра спорту.
Альпіністський клуб “Одеса” був створений на базі альпсекції ДЗГ “Авангард” у 1975 році за підтримки голови Одеської Федерації альпінізму Симоненка Валентина Костянтиновича.
Директором клубу з 1980 року є Горбенко Мстислав Мстиславович, заслужений майстер спорту.

Президентом громадської організації Альпіністського клубу “Одеса” обрано 1995 року Симоненка Валентина Костянтиновича. Майстер спорту, заслужений тренер України, Президент Федерації альпінізму та скелелазіння України, Президент альпіністського клубу “Одеса”, натхненник та керівник Гімалайських експедицій.
У 1999 р. В.Симоненко – керівник першої Української національної експедиції на в.Еверест. 2001 року ним було організовано та проведено українську національну експедицію “Україна – Гімалаї 2001”, яка була присвячена 10-річчю незалежності України.

За ці роки збірні команди Одеси стають багаторазовими чемпіонами України та СРСР з альпінізму, скелелази клубу виходять на міжнародну арену, займаючи призові місця на чемпіонатах світу, кубках світу, чемпіонатах Європи.

Досягнення клубу за час його існування дуже значні: 3 заслужені тренери України, 2 заслужені майстри спорту, 5 майстрів спорту міжнародного класу, 56 майстрів спорту СРСР та України, 12 “Снігових барсів”, 114 інструкторів альпінізму.

Результат гімалайських експедицій безпрецедентний: вперше в історії прокладено українську колію на восьмитисячник Манаслу (8163м) та безіменну вершину 6251м, з присвоєнням їй назви “Україна”.
Але не лише участю у висотних експедиціях відомий альпіністський клуб “Одеса”.

Молоді майстри альпінізму беруть участь у чемпіонатах України у технічному та у скельному класі, у класі Малих гір та стабільно посідають перші місця. Альпклуб веде цілеспрямовану роботу з навчання молоді навичкам альпінізму. Навчально-тренувальні збори в Карпатах, Криму та на Кавказі постійно залучають нових учасників.
З молоддю успішно працюють інструктори та тренери: Едуард Вайсберг, Анатолій Попов, Олександр Власенко, Вадим Леонтьєв, Павло Серенков, Володимир Гвоздиков, Валентина Семенюк, Петро Страхов.

Зростає зміна, гідна найкращих традицій клуб, причому не тільки в альпінізмі, а й у скелелазуванні. Сучасне спортивне скелелазіння – це силовий балет на межі людських можливостей. В Одесі немає високих скель, але одеські скелелази багато років лідирують у цьому виді спорту. Але один із скелелазів – Євген Кривошейцев, майстер спорту міжнародного класу, багаторазовий чемпіон України, призер чемпіонатів Світу зі скелелазіння, у 2002 році Кривошейцев став першим чемпіоном світу у льодоланні.
У чому секрет? А справа все в тому, що в альплубі “Одеса” створена найпотужніша спортивна база – два спеціалізовані спортзали та УТБ “Скалодром” на березі моря. Тут під керівництвом досвідчених тренерів роблять свої перші кроки у цьому захоплюючому виді спорту десятки хлопчаків та дівчат, а також удосконалюють свою майстерність відомі на Україні та у Світі скелелази.

Наприкінці двадцятого століття, на базі альпінізму та скелелазіння з’явився новий вид спорту – льодолазіння. Представники альпклубу “Одеса” успішно беруть участь у міжнародних змаганнях та у цьому виді спорту.

Рада ветеранів, співробітники клубу зберігають традиції одеського альпінізму та передають молоді безцінний досвід.